Daň z nemovitostí se zase změní. Kolik vás to bude stát tentokrát?
Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.
Na konci loňského roku byl schválen konsolidační balíček, jehož účelem bylo ozdravit veřejné finance. Jeho součástí bylo i mj. zvýšení daně z nemovitých věcí. Pojďme si proto zopakovat základní informace o této dani a podívat se na to, kolik bude v roce 2025 činit.
Koho se týká daň z nemovitostí?
Jedná se o daň majetkovou, kterou tudíž musí platit všechny osoby, které vlastní zdanitelný pozemek, stavbu, dům nebo bytovou jednotku. Najdou se však i výjimečné případy, kdy ji musí zaplatit stavebníci, pachtýři, nájemníci nebo uživatelé pozemku. Na druhou stranu se tato daň vůbec netýká družstevních bytů, neboť jde z právního hlediska pouze o vlastnictví družstevního podílu, nikoliv nemovitosti, byť je oním družstevním podílem právě byt a podíl na společných prostorách domu.
Dále také není vůbec rozhodné, zda daná osoba nemovitost koupila, zdědila, nebo jí byla darována. Podstatné je jen to, že se stala jejím vlastníkem.
Přesný výčet druhů a typů nemovitostí, na které se daň vztahuje, najdete v § 2 a § 7 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí.
Musí se daň přiznávat každý rok?
Přiznání k dani z nemovitých věcí se obvykle podává pouze jednou. Finančnímu úřadu se podává do konce ledna v roce, který následuje po roce, ve kterém daná osoba nabyla do vlastnictví nemovitou věc. Následné další roky se již daňové přiznání podávat nebude, neboť finanční úřad již bude mít výši daně ve své evidenci. Pouze vás bude každý rok vyzývat k její platbě.
Najdou se však i takové případy, kdy budete muset daňové přiznání podat znovu. Důvodem pro novou výši daně jsou totiž změny vlastností nemovitosti. Mezi ty můžeme zařadit např. provedení přístavby, nástavby anebo jakoukoliv jinou změnu, na základě které se změnila výměra nemovitosti.
Daňové přiznání k dani z nemovitostí můžete podat online
Jak se daň z nemovitostí platí?
Platit se musí každý rok, nicméně pro některé poplatníky existují hned dva termíny. Pro většinu vlastníků je jediným termínem pro platbu 31. květen, do kterého musí být každoročně daň uhrazena finančnímu úřadu. Jiná situace ale nastává, pokud daň přesáhne částku 5000 Kč. V takovém případě je totiž možné rozdělit peníze do dvou splátek s tím, že polovinu vlastník uhradí do 31. května a druhou do 30. listopadu.
Jak se daň z nemovitostí zase změní?
V rámci konsolidačního balíčku byla sazba daně z nemovitostí zvýšena na 1,8násobek. Řada vlastníků si tedy v roce 2024 připlatila. Nicméně v rámci upraveného návrhu mohly obce místní koeficient snížit až na 0,5. Další změnou pak bylo i to, že 100 % výnosu z plateb daně z nemovitých věcí začalo náležet výhradně obcím. Dále se také zavedl inflační koeficient, který je letos stanoven na hodnotu 1. Tyto změny platily pro letošní rok 2024.
K překvapení mnohých se ani rok 2025 v této oblasti neobejde beze změny. Co zůstane stejné, je inflační koeficient na hodnotě 1. Nepůjde však už snižovat základní koeficient o jednu až tři kategorie. Novinkou bude také to, že se počet obyvatel obce a měst určí podle vyhlášky č. 250/2024. Dále také dochází ke zpřísnění požadavku na vymezení území, na které bude možné navýšení koeficientu uplatnit.
V neposlední řadě také dojde k úplnému zrušení koeficientu 1,5. Ten se podle zákona o dani z nemovitých věcí aplikoval na stavby a jednotky, které měly sloužit k podnikání, k rodinné rekreaci nebo pro garáže.
autor: Lucie Mečířová
Redaktorka Finance.cz